ATELIERUL DE ÎNCONDEIERE A OUĂLOR PASCALE 2019

Dragi vizitatori, tradițional, în apropierea Învierii Domnului, Vă invităm la Atelierul de încondeiere a ouălor pascale, organizat la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală. Îndrumați de angajații Secției Comunicare și Relații cu publicul, participanții vor avea posibilitatea să învețe tehnici de încondeiere și motive decorative practicate de veacuri în spațiul cultural românesc. Vom descoperi împreună datinile populare dedicate Învierii Domnului Iisus Hristos.

Atelierul de încondeiere se va desfășura în zilele de 17-19 aprilie, miercuri-vineri, între orele 13.00-16.00, în Sala nr. 5 („Biosfera Pământului”). Doritorii de a participa se pot înscrie în prealabil la numărul de telefon: (022) 24 00 56 (Secția Comunicare și Relații cu publicul). Taxa de participare – 15 lei.

Vă așteptăm cu drag!

Administrația MNEIN