SESIUNEA ȘTIINȚIFICĂ ANUALĂ A MUZEULUI NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

SESIUNEA ȘTIINȚIFICĂ ANUALĂ

A MUZEULUI NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

Vineri, 23 octombrie curent, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală organizează sesiunea anuală de comunicări științifice, cu genericul Perspective contemporane în etnologie, muzeologie și științele naturii. Invităm cercetătorii și muzeografii din țară și de peste hotare, interesați să prezinte rezultatele investigațiilor recente în cadrul secțiunilor Etnologie și Muzeologie, respectiv, Științele Naturii. Vor fi binevenite comunicări de noutate științifică din domeniile etnologiei, antropologiei culturale, muzeologiei, biologiei, pedologiei, geologiei, paleontologiei, ecologiei, patrimoniului cultural și natural. Doritorii de a participa la sesiune se pot înscrie până la 1 octombrie, expediind la adresa office@muzeu.md titlul și rezumatul comunicării (până la 200 de cuvinte), numele și prenumele, titlurile științifice și didactice, precum și afilierea instituțională a autorului. Rezumatul comunicării va conține problema științifică, actualitatea ei, scopul cercetării, metodele și sursele folosite, 2-3 idei principale, rezultatul obținut (concluzia). Programul evenimentului va fi publicat pe site-ul Muzeului (www.muzeu.md) și pe pagina de Facebook.

Vă așteptăm cu drag pentru a comunica rezultatele cercetărilor științifice, a prezenta noutăți editoriale, proiecte dedicate patrimoniului național și mondial!

Comitetul de organizare:

Petru VICOL – președinte, dr. Andrei PROHIN – vicepreședinte, dr. Teodor CANDU, Elena COJOCARI, dr. Dorina ONICA, dr. Sergiu PANĂ, Valentina ONOFRIESCU, Adriana HADJIRADEV, Nadejda SÂRGHI (Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală).

Comitetul științific:

Petru VICOL – președinte, dr. Andrei PROHIN – vicepreședinte, dr. Teodor CANDU, dr. Dorina ONICA, dr. Sergiu PANĂ, dr. Varvara  BUZILĂ, Maria CIOCANU, dr.hab. Valeriu DERJANSCHI, dr. Tamara COJUHARI (Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală).

No Comments Yet.