ATELIERUL PENTRU COPII „POMUL MAGIC”

În data de 18 decembrie 2021, va avea loc ediția a VIII-a a Târgului Național al Covorului „Covorul Dorului”, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală. Evenimentul este organizat în contextul înscrierii, la 1 decembrie 2016, a dosarului „Tehnici tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova” în Lista Reprezentativă UNESCO a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanității.

În cadrul acestei sărbători, în incinta Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, între orele 12:00-14:00, va fi organizat un atelier pentru copii, cu genericul Pomul Magic. Meșterițele Irina Ciobanu și Alexandra Ceban, restauratoare MNEIN, vor prezenta o modalitate inedită de a confecționa  globulețe din lână naturală de diferite culori, cu simboluri ce se regăsesc pe covoarele din patrimoniul muzeal. Aceste globuri magice vor fi amplasate pe un brăduț, la intrarea în muzeu, pentru a bucura vizitatorii pe parcursul sărbătorilor de iarnă.

Vă așteptăm cu drag!

Mun. Chișinău, str. Mihail Kogălniceanu 82