Expoziția „Arta cămășii cu altiță în Republica Moldova” vernisată la Liceul Teoretic ,,Mihai Viteazul’’ din Chișinău

Astăzi, 10 aprilie, a avut loc vernisarea expoziției „Arta cămășii cu altiță în Republica Moldova”, la Liceul Teoretic ,,Mihai Viteazul ’’ din Chișinău. Expoziția cuprinde 10 planșe cu texte și imagini care reflectă istoria cămășii cu altiță în spațiul românesc. Evenimentul este dedicat împlinirii a 105 ani de la Unirea Basarabiei cu România, precum și înscrierii dosarului „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității la 1 decembrie 2022.La vernisarea expoziției au luat cuvânt: domnul Petru VICOL, director general al muzeului, doamna Nelly Berezovschi, directoarea liceului și Mihai Chiriac, maestru în artă și coreograf.În cadrul evenimentului, muzeul a donat bibliotecii liceului un set de cărți dedicate istoriei muzeului și patrimoniului național. Următoarea vernisare a expoziției va fi la Liceul Teoretic ,,Spiru Haret” (24 aprilie – 12 mai).