Expoziția „Arta cămășii cu altiță în Republica Moldova” vernisată la Liceul Teoretic ,,Spiru Haret’’ din Chișinău

Astăzi, 25 aprilie, a avut loc vernisarea expoziției „Arta cămășii cu altiță în Republica Moldova”, la Liceul Teoretic ,,Spiru Haret’’ din Chișinău. Expoziția cuprinde 10 planșe cu texte și imagini care reflectă istoria cămășii cu altiță în spațiul românesc. La vernisarea expoziției au luat cuvânt: domnul Petru VICOL, director general al muzeului, dnl. Victor AMBROCI, director al Liceului Teoretic ,,Spiru Haret” și dna. Elena COJOCARI, directoare adjunctă Proiecte Culturale și Educative a MNEIN. Scopul evenimentului este de a promova dosarul „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității înscris la 1 decembrie 2022.

Expoziția se va desfășura în perioada 25 aprilie – 12 mai.