Expoziția „Arta cămășii cu altiță” vernisată la Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri’’ din Chișinău

Astăzi, a avut loc vernisarea expoziției „Arta cămășii cu altiță”, la Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri’’ din Chișinău. Expoziția cuprinde 10 planșe cu texte și imagini care reflectă istoria cămășii cu altiță, tehnicile de confecționare, motivele ornamentale, comunitățile contemporane care cos cămăși etc. Prezent la eveniment, directorul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, dnl. Petru VICOL, a subliniat importanța acestei expoziții în familiarizarea elevilor, profesorilor și părinților despre arta cămășii cu altiță, recunoscută pe plan mondial drept o carte de identitate a românilor. Expoziția se va desfășura în perioada 27 martie – 7 aprilie, urmând ca să fie prezentată și în cadrul liceelor: „Mihai Viteazul” (10-21 aprilie) și „Spiru Haret” (24 aprilie – 12 mai). Evenimentul este dedicat împlinirii a 105 ani de la Unirea Basarabiei cu România, precum și înscrierii dosarului „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității.