Forumul Patrimoniului Cultural Imaterial, ediția a IV-a

Astăzi, 27 aprilie 2023, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a găzduit Forumul Patrimoniului Cultural Imaterial, ediția a IV-a, în cadrul celebrării a 20 de ani ai Convenției UNESCO privind salvgardarea patrimoniului cultural imaterial al umanității. În cadrul evenimentului au luat cuvânt: Petru VICOL, director general al MNEIN, doamna Svetlana POCIUMBAN, șef Direcție Patrimoniu Cultural al Ministerului Culturii al Republicii Moldova, doamna Silvia ZAGOREANU, directoare a CNCPPCI și dl. Constantin RUSNAC, secretarul general al Comisiei Naționale a Republicii Moldova pentru UNESCO, subliniind necesitatea și importanța salvgardării patrimoniului cultural imaterial. În cadrul ,,Forumului Patrimoniului Cultural Imaterial, ediția a IV-a”, 6 meșteri au primit Titlul Onorific de Purtător de Tezaur Uman Viu și tuturor comunităților și meșterilor populari semnatari ai acordurilor în cadrul dosarelor au fost înmânate certificate de înscriere în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității. Evenimentul a fost însoțit de un program artistic oferit de Ansamblul ,,Moștenitorii”, conducător artistic Valeriu Chiper. În cadrul sesiunii de comunicări a fost analizată situația elementelor înscrise în Lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității: „Colindatul de ceată bărbătească”; „Tehnici tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova”; „Practici culturale asociate zilei de 1 martie”; „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova”. De asemenea, participanții au elaborat recomandări privind înscrierea de noi elemente în Lista reprezentativă UNESCO.