ÎNCONDEIEREA OUĂLOR PASCALE LA MUZEUL NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

Tradițional, în Săptămâna Patimilor, colaboratorii secțiilor Etnografie și Comunicare și Relații cu Publicul organizează ateliere de încondeiere a ouălor pascale.

Și în acest an invităm doritorii de a cunoaște și a practica tehnicile tradiționale de încondeiere a ouălor cu ceară, în data de 20-21 aprilie, între orele 13.30-15.30. Atelierul va fi ghidat de către Iarîna Savițkaia-Baraghin, meșter popular, Conferențiar universitar, dr., la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice. Timp de 2 ore vizitatorii vor avea posibilitatea să cunoască și să învețe tehnicile încondeierii cu ceară, parcurgând toate etapele. Piesele realizate de către vizitatori va completa colecția de ouă pascale a muzeului. Taxa de participare este 30 lei.

Pentru înscriere prealabilă Vă rugăm să ne contactați la nr.tel: 022 24 00 56

Vă așteptăm cu drag!