MĂRȚIȘOARE CONFECȚIONATE DE VIITOARELE DOCTORIȚE

Tradițional, la începutul primăverii, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală desfășoară ateliere de confecționare a mărțișoarelor cu scopul salvării, valorificării și perpetuării practicilor asociate zilei de 1 martie.

Pe 11 martie curent, revenite la studii cu prezență fizică în auditorii, studentele grupei nr. 221, din cadrul Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie Raisa Pacalo, sub îndrumarea profesoarelor de Istoria românilor și universală, Daniela Bălănuță și Veronica Guja, au participat cu entuziasm, la atelierul de confecționare a mărțișoarelor tradiționale la muzeu, unite în dorința de a cunoaște și a promova tradițiile românești. Studentele au demonstrat un interes deosebit față de patrimoniul muzeal și activitățile culturale, pe care le desfășoară muzeografii cu publicul, ele fiind deja inițiate în istoria muzeului datorită profesoarelor.

Le așteptăm, cu drag, la următoarele activități!