PROGRAM POETICO-MUZICAL CU GENERICUL TINERI LUCEFERI

Program poetico-muzical cu genericul Tineri Luceferi

dedicat Zilei Naționale a Culturii

în cadrul proiectului cultural Copii pentru copii

Vineri, în data de 21 ianuarie 2022, între orele 14.00-15.30 Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a organizat un eveniment dedicat Zilei Naționale a Culturii românești, în cadrul căruia au participat elevii Școlii de Muzică Eugen Doga și elevii Gimnaziului Nicolae Costin  din municipiul Chișinău, cu un program poetico-muzical cu genericul Tineri Luceferi, prezentat în cadrul proiectului cultural Copii pentru copii.

Repertoriul a cuprins piese ale compozitorilor celebri din țară și de peste hotare. Tinerii interpreți sunt discipolii profesorilor Andrei Lungu, Liubovi Iașina, Viorel Uzdriș, Elina Tamazlîcaru-Prisacari, Ala Țurcanu, Natalia Tamazlîcaru, Nadejda Stefanco și Ion Malcoci. Totodată a fost prezentat un recital de poezie, din creația marelui poet român Mihai Eminescu, de către discipolii pedagogului de artă teatrală Nadejda Nahaba.

Evenimentul a fost organizat cu respectarea cerințelor Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.