SĂRBĂTOAREA COLINDELOR „HRISTOS SE NAȘTE, SLĂVIȚI-L!”, EDIȚIA A VI-A

În această zi, cu prilejul sărbătorilor de iarnă, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală transmite, prin intermediul paginii de Facebook și site-ul Muzeului (www.muzeu.md), vă propune spre vizionare un amplu program de colinde.

Programul online este prezentat în cadrul Sărbătorii colindelor „HRISTOS SE NAȘTE, SLĂVIȚI-L!”, ediția a VI-a, ce are genericul „Salvează un colind pentru eternitate!”.

Prezentăm publicului 11 participanți (ansambluri folclorice, coruri bisericești și soliști), care ne interpretează vechi și valoroase colinde și cântece despre Nașterea lui Iisus Hristos:

1) Ansamblul folcloric „Crenguță de iederă”, Universitatea de Stat din Moldova, conducător Maria Iliuț, Artist al Poporului.

- Sculați, sculați boieri mari!;

- Colindăm colindători!

2) Ansamblul folcloric „Mocănașii”, s. Slobozia Mare, r. Cahul, conducător artistic Nicolae Arbuz.

- La lină fântână.

3) Centrul Raional de Creație a Copiilor și Adolescenților or. Ștefan Vodă,

Cercul folcloric „Busuioc”, conducător Apostol Olga;

Versuri Adrian Păunescu.

- Dalbe flori au răsărit la geam

4) Ansamblul vocal „Anastasyos”, s. Costești, r. Ialoveni, conducător artistic Grigoriță Veronica.

- Asta-i sara, sară sfântă, colind cules de la preotul Nicolae Fiț, com. Târsa, jud. Cluj-Napoca.

5) Corul „Bunavestire” de la Liceul Teoretic „Meșterul Manole” și Biserica cu hramul „Adormirii Maicii Domnului” din s. Sălcuța, r. Căușeni, conducător preotul Nicolae Jelihovschi.

- Isus, bine ai venit!

- Legănelul

- Colo sus, pe lângă lună

6) Corul Protopopiatului or. Cahul, dirijor preoteasa Lidia Mungiu.

- Mare minune, autor Gheorghe Cucu;

- Lângă ieslea minunată, melodia și armonizarea aparține dirijoarei L. Mungiu.

7) Corul „Ștefan cel Mare și Sfânt”, s. Taraclia, r. Căușeni, conducător preot Mihail Berestean.

- Sculați voi gazde mari, florile dalbe!

- A suflat din cer un vânt

8) Colectivul coral de la Liceul Teoretic Republican „Ion Creangă”, Profil Arte, dirijor de cor Marina Caliga, maestru de concert Popovici Vitalie.

- Domnuleț și Domn din Cer, muzica Gheorghe Cucu,

- Crăciunul a sosit. muzica M. Bădulescu.

9) Interpreta Nicoleta Muradu, 12 ani, mun. Chișinău

- Vailerom și flori de măr, colind auzit de la interpreta de folclor Snejana Frija.

10) Interpretul Ștefănel Belei, satul Boghiceni, r. Hâncești

- Colind cules din Cântările Sfintei Liturghii.

- Trei Crai de la răsărit, un colind psaltic, adaptat și la cobză.

11) Corul “Agapis”, s. Pepeni, r. Sângerei, conducător preoteasa Tatiana Butnaru.

- Florile sunt dalbe, flori de măr

- Pe la geamuri înghețat

12) Ansamblul folcloric „Moștenitorii”, de la Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, mun. Chișinău, conducător Valeriu Chiper, Maestru în Artă.

Participanții sunt rugați să vină la sediul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, str. or. Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82, Secția Expoziții și proiecte culturale, Tel.+ 373 022 23 88 68, responsabil Corina Rezneac (mob. 060 153 979), pentru a ridica diplomele de participare și cadourile după data de 2 ianuarie 2021.