Expoziție ,,Arhetipal și experimental în creația ceramistului Ivan Prividiuc”

Din data de 1 noiembrie Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală găzduiește expoziția ,,Arhetipal și experimental în creația ceramistului Ivan PRIVIDIUC”. Vizitatorii vor avea ocazia să admire piese realizate din ceramică în stilul propriu al artistului plastic și ceramistul – Ivan Prividiuc. La începutul carierei de ceramist, fiind pasionat de cultura neolitică a cercetat detaliat vasele de ceramică a purtătorilor culturii Cucuteni-Tripolie, inspirându-se în lucrările sale din tehnica și decorul fascinant al vaselor cucuteniene. Astfel, prin creația sa face o ușoară trimitere la această cultură. În mâna ceramistului, vasele de lut vibrează, în rezultat obținându-se ceramică neagră cu totul specială. Vă învităm să vă delectați cu piese unice, artistul plastic a adus pe piața olăritului din Republica Moldova tehnica de „ardere în lapte”. Ceramistul obține prin înmuierea în lapte și arderea la temperatura de circa 400 C vase de culoare neagră. Ceramica neagră creată de artistul Ivan Prividiuc este obținută prin tehnici și motive tradiționale, făcând ca stilul său aparte să fie unic. În afară de ceramica neagră, de câțiva ani meșterul popular crează ceramică cu cristale.

Vă așteptăm cu drag la lansarea evenimentului pentru a descoperi creația meșterului popular!
Piesele vor putea fi achiziționate de către vizitatori după închiderea expoziției.