Ateliere de încondeiere a ouălor pascale

Pe data de 11 și 12 aprilie, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală s-au desfășurat 2 ateliere de încondeiere a ouălor. În cadrul atelierelor, elevii Gimnaziului ,,Trușeni”, mun. Chișinău, elevii ,,Școlii de Arte”, com. Ciorescu, elevii Liceului Teoretic ,,Dragoș-Vodă”, mun. Chișinău, studenții Colegiului Financiar - Bancar, Chișinău și studenții Colegiului Naţional de Comerţ al ASEM, Chișinău, au deprins meșteșugul de încondeiere a ouălor. Vopsirea ouălor este o tradiție respectată în fiecare an în preajma sărbătorilor pascale. Primele ouă încondeiate au fost donate în patrimoniul muzeal în primul deceniu al sec. XX. Astăzi, colecția Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală cuprinde peste 800 de ouă încondeiate. Ornamentele sau motivele lor cuprind o mare varietate de semne - simbol, care reprezintă diferite domenii ale activității omului. Cele mai frecvente sunt: calea rătăcită, steaua, cârligul ciobanului, patruzeci de stâlpișori, cerbul etc. Atelierele au avut drept scop promovarea tradiției și valorificarea tehnicii închistritului ouălor în ajunul sărbătorii Învierii Domnului Iisus Hristos.