Expoziția ,,Lemnăritul și fierăritul – meșteșuguri făuritoare de civilizație tradițională”

Sâmbătă, 13 mai, a fost vernisată expoziția etnografică „Lemnăritul și fierăritul – meșteșuguri făuritoare de civilizație tradițională”, în cadrul căreia au fost expuse piese rare din patrimoniul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, a Muzeului Serviciului Vamal și a Galeriei  colecțiilor „Petru Costin” a Consiliului raional Ialoveni. Evenimentul a fost organizat în contextul Zilei Internaționale a Muzeelor și Nopții Europene a Muzeelor, tot odată expoziția fiind un omagiu adus Colonelului Petru Costin, la aniversarea a 65 de ani – colecționar pasionat de istoria neamului, deținător al recordul Guinness pentru cea mai mare colecție de potcoave din lume.

Expoziția reprezintă o oportunitate unică de a descoperi lumea fascinantă a meșteșugurilor tradiționale românești, în special cele legate de prelucrarea lemnului și a fierului. Vizitatorii având ocazia să exploreze diferitele etape ale procesului de producție, de la obținerea materiei prime până la crearea unor obiecte indispensabile în gospodăria omului, folosite în viața de zi cu zi și în activități economice importante. Expoziția a fost structurată pe mai multe teme, precum prelucrarea lemnului, producția uneltelor și utilajelor agricole, fierăria, confecționarea sculelor de lucru și alte meșteșuguri tradiționale.

Expoziția „Lemnăritul și fierăritul – meșteșuguri făuritoare de civilizație tradițională” este destinată publicului larg și specialiștilor din domeniu, reprezentând o oportunitate unică de a descoperi complexitatea meșteșugurilor tradiționale, precum și rolul lor în dezvoltarea culturală și istorică a omenirii.