Sesiunea Anuală de Comunicări Științifice

În zilele de 26-27 octombrie, curent, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a organizat Sesiunea Anuală de Comunicări Științifice „Dimensiunile identitare și ecologice ale patrimoniului etnografic și natural”.

Reuniunea s-a desfășurat în sala de conferințe a muzeului, luând în dezbatere atât probleme actuale ale studierii patrimoniului cultural național din perspectiva construirii, promovării și interpretării identității naționale, cât și experiențele ecologice care au configurat cultura tradițională. La cea de-a 27 ediție a acestui forum cercetători din muzee, instituții academice și universitare au prezentat comunicări științifice și publicații de specialitate apărute recent, pentru a contura noi prospecțiuni disciplinelor ce conlucrează la promovarea profilului științific al muzeului.

Programul Sesiunii Anuale de Comunicări Științifice a Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală îl puteți găsi aici.