Expoziția Națională a Meșterilor Împletitori din Fibre Vegetale

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, împreună cu Centrul Național de Conservare și Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial, AO Uniunea Meșterilor Populari din Republica Moldova, vă invită să vizitați Expoziția Națională a Meșterilor Împletitori din Fibre Vegetale.

În cadrul expoziției sunt expuse obiecte din pănuși, papură, lozie etc., executate recent de meșterii populari Eugenia Moldovanu, mun. Bălți, Natalia Cangea, s. Zolonceni, r. Criuleni, Vasilisa Bujor, s. Trebujeni, r. Orhei, Maria Celac, r. Rezina, Pronoza Elizaveta, s. Talmaza, r. Ștefan-Vodă, Valerii Belugruda, or. Chișinău etc.

Expoziția pune în evidență modalitățile și tehnicile de prelucrare a fibrelor ce au fost îmbunătățite de multe generații. Lucrările din fibre vegetale sunt produse ecologice, în mare parte, obiecte de uz casnic, funcționale (suporturi pentru sticle, coșulețe, gentuțe, panere, fructiere, vase pentru bucătărie, pălării etc.), fiind folosite la păstrarea și transportarea legumelor, fructelor. De asemenea, și-au găsit un rost în spațiul casei contemporane, deci și al expoziției noastre, unele obiecte decorative, ce poartă amprenta imaginației meșterilor din diferite localități ale țării (panouri, clopoței, obiecte cu decor floral și zoomorf).

Printre exponate se deosebesc lucrările meșteriței Natalia Cangea, care este recunoscută pentru împletitul jucăriilor, deprins de la bunica Natalia, în satul Zolonceni, Criuleni, unde locuieşte şi astăzi. Păpuşile de pănuşi cândva erau jucăriile preferate ale copiilor, iar confecţionarea lor era obişnuită, mai ales când porumbul se cocea şi copiii erau luaţi în câmp şi lăsaţi să se joace cu astfel de păpuşi, cât timp părinţii munceau.

Vă așteptăm cu mult drag în perioada 29 noiembrie 2017 – 10 februarie 2018.

Previous Image
Next Image