EXPOZIȚIE DE SCOARȚE BASARABENE ÎN SPANIA

Marți, 26 martie curent, în cadrul Fabricii Regale de Tapiserie a Spaniei (Madrid), va fi deschisă pentru public expoziția „Imaginea lumii țesută în lână. Scoarțe și unelte de industrie textilă din patrimoniul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală”. Expoziția cuprinde covoare reprezentative pentru spațiul basarabean (scoarțe, lăicere, păretare ș.a.), precum și piese utilizate la prelucrarea lânii și țesut. Prin intermediul textelor și fotografiilor, vizitatorii se pot familiariza cu principalele etape de realizare a covoarelor tradiționale. După cum sugerează titlul „Imaginea lumii țesută în lână...”, laitmotivul evenimentului îl constituie viziunea populară asupra universului, exprimată prin intermediul variatelor tipuri de țesături și a motivelor decorative. Organizarea expoziției se înscrie între acțiunile de promovare a Tehnicilor tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova, element înscris în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității. Anterior, expoziția a mai fost găzduită de Muzeul Țării Crișurilor (Oradea), Muzeul Etnografic al Moldovei (Iași), Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” (Vaslui) și MNEIN (Chișinău), fiind înalt apreciată de specialiști și de publicul larg.

Evenimentul este organizat de Ministerul Educației Culturii și Cercetării al Republicii Moldova, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, Fabrica Regală de Tapiserie a Spaniei, Ambasada Republicii Moldova în Spania.

Expoziția poate fi vizitată în intervalul 26 martie – 17 mai 2019.