Stimați prieteni, în contextul crizei provocate de pandemie, dar și a apropierii Zilei Internaționale a Muzeelor (18 mai) și Nopții Europene a Muzeelor, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală Vă propune să cunoașteți mai profund colecțiile sale, în regim on-line, prin intermediul rubricii „Exponatul Zilei”. Vom posta în cadrul acestei rubrici imagini și descrieri accesibile ale multor piese pe care le-ați văzut în expoziția permanentă, dar poate nu le cunoșteați istoria și semnificațiile. Concomitent, ne propunem să Vă familiarizăm cu piese păstrate în depozite, dar care dezvăluie aspecte importante ale evoluției culturii și naturii din Republica Moldova.

Deinotherium proavum

Motivele "Pomul Vieții" şi "Spicul de grâu" pe scoarţa basarabeană (sf. sec. al XVIII-lea)"

Tezaurul de la Mateuți

Cazan hunic de bronz (cca. sec. V p.Chr.)

„DESCRIEREA MOLDOVEI” într-o ediție rară

Lingură decorativă din lemn (Autor: S. Grindina, 1974, achiziții)

Tezaurul de monede de aur de la Lărguța

Povestea unei mori de vânt