EUGENIA MOLDOVANU

Meșterița Eugenia Moldovanu participă anual la expozițiile și atelierele de mărțișoare ale Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău. Eugenia Moldovanu este cunoscută de peste 20 de ani pentru măiestria cu care prelucrează fibrele vegetale din care confecționează pălării, panouri decorative, figurine și mărțișoare.  Activează în cadrul Studioului „Tezaur” de pe lângă Centrul de Cultură și Tineret al mun. Bălți, unde predă arta fibrelor vegetale, a confecționării mărțișoarelor tradiționale și decorative.

În fiece an, împreună cu discipolii, confecționează o multitudine de mărțișoare tradiționale, în cele mai diferite tehnici, încât să se bucure cât mai multă lume de creațiile dumneaei. În anul 1993, meșterița Eugenia Moldovanu a inițiat un târg la Chișinău, lângă magazinul „Gemenii”, la intersecția bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt și str. Al. Pușkin, devenind unul dintre cele mai atractive târguri de mărțișoare din toată țara.