EXPOZIȚIA „IE – MĂRTURIE DE-AL MEU NEAM ÎN VEȘNICIE”

În contextul Zilei Naționale a Portului Popular, ediția a VI-a, organizată de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală Vă invită la vernisajul expoziției temporare Ie – mărturie de-al meu neam în veșnicie. Expoziția conține costume tradiționale din colecția Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală­, cele mai reprezentative piese de port, ce au inspirat de-a lungul timpului zeci de meșteri populari. Alături de costumul tradițional moldovenesc sunt expuse costume ale etniilor conlocuitoare din Republica Moldova, ce aparțin: Muzeului Patrimoniului Cultural al orașului Taraclia, Muzeului Istoric Regional Comrat și Asociației Obșteștești „Casa Germană Hoffnung” din Republica Moldova. Publicul va avea acces la expoziție pe parcursul perioadei 27 iunie – 31 iulie, 2021.

Invitați de onoare ai expoziției vor fi meșterii consacrați în domeniul costumului tradițional – Maria Cristea și Ecaterina Popescu, ale căror creații pot fi admirate pe parcursul Zilei Naționale a Portului Popular.

În cadrul evenimentului, tradițional, muzeul organizează Târgul Meșterilor Populari și un program artistic inedit.

Mun. Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82

Vă așteptăm cu drag !!!