Să admirăm natura ascunsă în inima Chișinăului

În cea mai veche Grădină Botanică din Chișinău au înflorit speciile de pădure: Laleaua Bieberștein (galbenă și roz), Toporașii, Floarea vântului, Găinușa, Grâușorul, Scânteuța etc. Uimitor peisaj aici, chiar în inima Chișinăului, în cartierul istoric al Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, în cea mai veche Grădină Botanică, care are mai mult de un veac. E ca o palmă de pământ pe care naturaliștii, din respect pentru vizitatorii care nu reușesc să ajungă mereu în pădure ca să se bucure de frumusețile ei, și-au propus să demonstreze flora Republicii Moldova. Primăvara peisajul acestei Grădini este cel mai dinamic. La început, printre frunzele căzute în toamnă, s-au arătat triumfători lumii câteva tufe de Ghiocei. Apoi au înflorit Viorelele, Brebeneii. Acum ne bucură privirea: Paștița ranunculoidă(Anemone ranunculoides), Scânteiuța galbenă (Gagea lutea), Laleaua Bieberștein (Tulipa biebersteiniana), Toporașul odorat (Viola odorată) etc. Gingașe, subtile, cu flori ce luminează tăcut a frumusețe. Poți să stai ore întregi, așezat pe o buturugă, cu o carte în mâni și să te bucuri de vecinătatea acestei păduri minuscule, în care găsești ceea ce cauți. Simți cum verdeața crește sub ochii tăi.  Leurda și lăcrimioarele stau gata să înflorească. Dar mai trebuie să așteptăm o săptămână-două, pentru că  primăvara le rânduiește încet, să avem timp să le observăm și să ne bucurăm de ele. Sigur, ca să ne învățăm a le contempla și să ne dezvățăm a le rupe.

Comments are closed.