ARTA CĂMĂȘII CU ALTIȚĂ – UN PATRIMONIU VIU AL ROMÂNILOR

Vineri, 24 iunie, ora 10.00, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală vă invită să participați la Seminarul „Arta cămășii cu altiță – un patrimoniu viu al românilor”. În cadrul evenimentului vor fi discutate dimensiuni actuale ale cămășii de sărbătoare pentru femei:

Cine continuă astăzi tradiția confecționării acestei haine identitare?

Ce exigențe se impun celor care o promovează?

De ce cămașa cu altiță a devenit o expresie a conștiinței naționale românești?

Ce condiții trebuie respectate pentru a fi recunoscută drept patrimoniu al umanității?

La acestea și alte întrebări vom încerca să răspundem împreună. Participă cercetători, muzeografi, specialiști de la Centrul Național pentru Conservarea și Promovarea Patrimoniului Cultural Imaterial, purtătorii și promotorii acestui  patrimoniu, meșteri populari, reprezentanții mass-media.

Seminarul se înscrie în contextul evenimentelor prilejuite de Ziua Națională a Portului Popular. Concomitent, este menit a promova dosarul „Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova”, depus la secretariatul UNESCO, pentru înscriere în Lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității.

Doritorii de a participa, în calitate de vorbitori, sunt rugați să ne expedieze titlul comunicării, numele autoarei/autorului, afilierea instituțională și funcția deținută. Adresa de contact: office@muzeu.md Termenul-limită pentru înscriere este 19 iunie curent.

Comitetul organizatoric: Petru Vicol, Varvara Buzilă, Andrei Prohin, Valentina Onofriescu, Diana Dicusarî, Mariana Dobzeu, Olesea Enache, Veaceslav Filimon.

Comitetul științific: Petru Vicol, Teodor Candu, Varvara Buzilă, Andrei Prohin, Maria Ciocanu, Valentina Onofriescu, Elena Șișcanu, Dorin Lozovanu.

Nu sunt comentarii.

Lasă un comentariu