ATELIER DEDICAT CĂMĂȘII CU ALTIȚĂ

Pe data de 16 aprilie 2022, sub egida Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, doamnele din Comunitatea „Șezătoarea Basarabia’’ au desfășurat un atelier de tip șezătoare, menit să faciliteze coaserea cămășilor cu altiță răspândite în Basarabia. Cămașa cu altiță este recunoscută, respectată și admirată ca cea mai reprezentativă piesă a costumului femeiesc. Decorul foarte bogat al mânecii este alcătuit din trei registre: altița, încrețul (sau crețișorii) și râurile. Cămașa cu altiță este principala piesă a costumului popular de sărbătoare, prin care femeile își etalează simbolic apartenența la comunitate. Doamnele din Comunitatea „Șezătoarea Basarabia” au transmis vizitatorilor muzeului cunoștințe și tehnici de  croi, cusut și brodat, contribuind la promovarea  portului popular. Activitatea desfășurată a avut scopul să asigure conservarea și valorificarea costumului popular autentic în contextul tezaurului folcloric, al tradițiilor și obiceiurilor strămoșești. Acest eveniment face parte dintr-un șir de întruniri ce sunt preconizate să se desfășoare în cadrul muzeului.

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a Republicii Moldova își are ușile deschise pentru toți cei dornici să cunoască, dar și să redescopere obiceiurile strămoșești!