BILANȚUL CONCURSULUI „DE LA STRĂBUNI LĂSAT!”

Dragi prieteni, Vă mulțumim tuturor pentru participarea la concursul de fotografii ale costumului popular „De la străbuni lăsat!” Imaginile recepționate ne-au impresionat plăcut și ne-au convins că, pentru mii de oameni, portul tradițional e o relicvă scumpă cu care se identifică și o poartă cu mândrie. Juriul concursului, alcătuit din specialiști ai Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală și ai Centrului de Conservare și Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial, au decis să ofere premii următorilor participanți care au prezentat fotografii ale copiilor îmbrăcați în costume reprezentative ca tradiție:

Premiul I

Premiul II

Premiul III

Anișoara BRAGARI-MOROȘANU

Dragoș DAN

Premiul special pentru participarea întregii familii

Grigore și Maria POPOVICI cu cele 3 fiice și familiile acestora

Așteptăm câștigătorii să-și ridice premiile la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală (Chișinău, str. M. Kogălniceanu 82), de luni până vineri. Vă rugăm să ne anunțați din timp despre venirea Dumneavoastră (telefon de contact: (022) 24 40 02, Anticamera).