CALENDARUL ILUSTRAT „SCOARȚA DE CĂUȘENI –TEZAUR DE CULOARE ȘI SIMBOL”

Dragi iubitori ai artei populare, la începutul unui nou an, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală Vi-a pregătit o surpriză: Calendarul ilustrat „Scoarța de Căușeni – tezaur de culoare și simbol” pentru anul 2021 (în română și engleză). În paginile lui se regăsesc scoarțe prezentate la expoziția omonimă, vernisată un an în urmă, în cadrul Târgului Național al Covorului, ediția a 6-a. Cititorii au posibilitatea să descopere universul fascinant al scoarței de Căușeni (tehnici, motive ornamentale, simboluri străvechi) prin intermediul pieselor din colecțiile Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală. Autoarea textului introductiv și descrierilor covoarelor este dr., conf. univ. Varvara Buzilă, cercetător științific coordonator. Doritorii îl pot procura în magazinul de la intrarea în Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală.