Ce mi-a plăcut azi la muzeu

(REZULTATELE CONCURSULUI)

Pe parcursul perioadei 24 octombrie 2016 – 31 mai 2017, în cadrul MNEIN s-a desfăşurat concursul “Ce mi-a plăcut azi la muzeu”. La concurs au participat elevi de la Centrul de Creaţie “Luceafărul”, Centrul de Creaţie “Speranţa”, or. Soroca, Atelierul Artistic de Creaţie Plastică “Maronata”, Școala de Arte Plastice “Alexei Şciusev”, Şcoala de Arte din or. Râşcani, Şcoala de Arte din com. Ciorescu, Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu”, com. Ciorescu.

Scopul acestui concurs este punerea în valoare a colecţiile patrimoniului muzeal şi familiarizarea copiilor cu acestea, educându-le astfel dragostea şi respectul faţă de cultura poporului nostru. Acest concurs a avut un impact pozitiv asupra copiilor, impulsionându-i şi mai mult la iniţiative demne de toată admiraţia. Astfel am reuşit să stabilim un sistem de relaţii durabile, în scopul atingerii unei audienţe cât mai mari.

Rezultatele concursului:
Locul I – Ţurcanu L.,Şcoala de Arte, com. Ciorescu.
Locul II – Daşco Elena, Şcoala de Arte Plastice „Al. Şciusev”.
Locul III – Cucereanu Iulia, Şcoala de Arte, com Ciorescu.

Diplome de menţiune:
1. Guţul Stanislav – Şcoala de Arte, or. Râşcani.
2. Tepondei Patricia – Centrul de Creaţie “Luceafărul”, Chișinău.
3. Vârlan Vasile – Centrul de Creaţie “Speranţa”, or. Soroca.
4. Şendrea Elena – Şcoala de Arte, com. Ciorescu.

Previous Image
Next Image