Concurs Internațional „COLINDE, COLINDE….”

Azi, 21 decembrie, Asociația Muzical-Corală, în parteneriat cu Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, au organizat cea de-a XVI-a ediție a Festivalului - Concurs Internațional „COLINDE, COLINDE….”.
Au participat 24 de formații corale, ce au interpretat colinde tradiționale și internaționale:
1. Corul de Tineret CANTABILE, ASEM, or. Chișinău, dirijor Elena Marian
2. Corul de copii CAPRICCIO, CCC „FLOAREA SOARELUI”, dirijor Elena Marian, maestru de concert- Vitalie Mosiiciuc
3. Corul Mixt „DOINA CODRULUI”, s .Lozova, raionul Strășeni, dirijor Ruslan Bardier
4. Corul de vârstă mare IPLT „N. IORGA”, „DOINIȚA”- or. Chișinău, dirijor Sergiu Belevac
5. Corul de copii „FORTISSIMO”, IPLT „Nicolae Sulac”, or. Chișinău, dirijor Diana Guzun
6. Corul de copii „TRISON” , or. Chișinău, dirijor Sofia Volcov
7. Corul de vârsta mare „SONOR”, or. Chișinău, dirijor Oxana Elas
8. Corul de Cameră „RENAISSENCE”, AMTAP, or. Chișinău, dirijor Oxana Filip
9. Corul de copii „VIVACE”, or. Chișinău, dirijor Anton Dumbrava
10. Corul Mixt „BALADA”, or. Măgdăcești, raionul Criuleni, dirijor Diana Maxim
11. VOICES
12. Moldovan National Youth Orchestra
13. Corul de copii „CAPRICCIO”, CCC „ FLOAREA SOARELUI”, dirijor Elena Marian, maestru de concert- Vitalie Mosiiciuc
14. Corul de copii „DAVINCI”, or. Chișinău, dirijor Viola Julea
15. Corul de copii „CAPRICCIO”, or. Orhei. Dirijor Larisa Untilă
16. Corul de vârstă mare IPLT „N. IORGA”, „Doinița”- or. Chișinău, dirijor Sergiu Belevac
17. Corul de copii vârstă medie „TRISON”, or. Chișinău, dirijor Angela Barbu
18. Corul de vârstă mare „SONOR”, or. Chișinău, dirijor Oxana Elas
19. Corul de Cameră „RENAISSENCE”, AMTAP, or. Chișinău, dirijor Oxana Filip
20. Corul Mixt „DOINIȚA”, s. Sireți, raionul Strășeni, dirijor Svetlana Reb
21. Corul de copii al Liceului „Serghei Rahmaninov”, dirijor Serghei Lisenco.
22. Ansamblul vocal „DIVERTIS”, or. Strășeni, conducător Artistic Viorica Popa
23. Corul de copii „APASSIONATO”, dir. Drochia, dirijor Oxana Granevschi
24. CORUL DE FETE „A. STĂRCEA”, or. Chișinău, dirijor Viola Julea
Membrii juriului:

Valentin Budilevschi - Dirijor, Maestru în Arte, Artist al Poporului, Președinte al Juriului

Emilia Moraru - Conferențiar Universitar, doctor în studiul Artelor, Maestru în Artă, dirijorul corului de bărbați „Gavriil Musicescu" al AMTAP.

Victor Nevoie - Dirijor, Cavaler al Ordinului Gloria Muncii.

Svetlana Postolachi - dirijor , profesor Universitatea „Alecu Russo”, or. Bălți

Nu sunt comentarii.

Lasă un comentariu