CUVINTE DE DOR PENTRU DOMNUL DUMITRU MADAN

Vineri, 15 aprilie, colectivul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală a avut parte de un moment deosebit de emoționant. După o activitate de peste jumătate de secol la muzeu, domnul Dumitru MADAN s-a pensionat. Cei prezenți și-au exprimat respectul și prețuirea pentru personalitatea sa, evocând episoade din activitatea profesională, în care au colaborat fructuos cu dumnealui. Din partea administrației MNEIN, dl Petru VICOL, director general, i-a oferit o diplomă de gratitudine, primul volum al istoriei muzeului (autori – M. Ursu și C. Gh. Ciobanu) și câteva daruri simbolice. Dl P. Vicol și-a exprimat convingerea că dl Dumitru Madan va continua să fie alături de colegii de muncă, vizitând instituția cu prilejul expozițiilor și altor evenimente culturale. Dna Elena Cojocari, director adjunct Programe Culturale și Educative, a rememorat zilele și nopțile în care, din necesități profesionale, dl Dumitru Madan s-a reținut până târziu la serviciu, manifestând devotament și înțelegere. Cuvinte frumoase au mai exprimat doamnele Valentina ONOFRIESCU, șef secție Expoziții și Proiecte Culturale, Viorica GORENCU, pictor principal, Ana IEȘEANU, șef secție Etnografie, Muzeul Satului, Snejana CRUDU și Silvia CHIRILĂ din Secția Relații cu Publicul. Fiind un pasionat artist plastic, Silvia Chirilă și-a manifestat afecțiunea față de dl Dumitru Madan prin intermediul unui tablou. Cu optimismul și nelipsitul simț al umorului, care îl caracterizează plenar, dl Dumitru Madan a promis că muzeul nu va „scăpa” de prezența dumnealui, continuând să viziteze instituția în care a muncit 53 de ani și care va rămâne pentru totdeauna în inima sa.