DEPORTĂRILE DIN 5-6 IULIE 1949. IN MEMORIAM

Cu prilejul comemorării a 70 de ani de la deportările din 5-6 iulie 1949, de pe teritoriul fostei RSS Moldovenești, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a prezentat o expoziție de carte consacrată tragicelor evenimente. Expoziția cuprindea monografii, culegeri de documente, articole științifice, memorii și creații artistice despre calvarul prin care au trecut zeci de mii de oameni nevinovați. Publicul a putut afla titlurile mai multor studii de referință în domeniu, unele apariții recente, provenind din biblioteca științifică a MNEIN și ale unora dintre angajații instituției. Concomitent, expoziția ilustra contribuția muzeelor la studierea deportărilor, la documentarea și punerea în valoare a memoriilor supraviețuitorilor.
Expoziția de carte a putut fi vizitată în sala nr. 5 („Biosfera”) a MNEIN, în perioada 5-28 iulie 2019.