Dragostea și dorul pe acorduri de romanțe

În preajma sărbătorii de Dragobete, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală și interpretele Diana Valuță și Veronica Valuță-Bantaș vă invită miercuri, 21 februarie 2024, ora 16:00, la un recital de muzică cu genericul „Dragostea și dorul pe acorduri de romanțe”.
Expresie a sufletului plin de dragoste și dor sunt romanțele interpretate de Diana Valuță și Veronica Valuță-Bantaș, care fac parte din a treia generație de muzicieni a Dinastiei VALUȚĂ.
Diana Valuță este interpretă de romanțe, muzică ușoară și muzică populară, lector universitar la AMTAP, profesor de canto, magistru în arta muzicală, orchestrator, membră a Uniunii Muzicienilor din Moldova, laureată a concursurilor naționale și internaționale.
Veronica Valuță-Bantaș este interpretă de muzică populară și folclor, specializată în studiul stilistic al viorii, vocal și dirijatului în muzica populară, cu experiență de colaborare și solistă a celor mai renumite ansambluri de folclor din Republica Moldova.
Vă invităm la sărbătoarea dedicată zilei de Dragobete, să audiați un program de romanțe de dragoste, pentru a cunoaște și a promova sărbătorile din spațiul românesc.

Vă așteptăm cu drag, să celebrăm dragostea pe acorduri muzicale!
Intrare liberă!
Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Mun. Chișinău, str. M. Kogălniceanu 82.