Elevii Centrelor de Creație și Școlilor de Artă pe scena Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală

Pe data de 13 mai, ora 14:00-15:45, pe scena Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală vor evolua elevii Centrului de Educație Estetică „Lăstărel”, elevii Centrului de Creație pentru Copii „Floarea Soarelui” și elevii Școlii de Artă din s. Mereni, r-nul Anenii Noi, promotori ai patrimoniului cultural imaterial:

• Orchestra de Fanfară Model „Tenore”, conducător Ion Cojocaru, corepetitor Andrei Rabei;
  • Ansamblul folcloric „Dumbrăvița”, conducător Marina Dumbrăveanu, acompaniator Victor Dumbrăveanu;
  • Ansamblul vocal „Solo”, conducător Marina Grumeza;
  • Ansamblul de fluierişti, conducător Levința Nicolae;
  • Ansamblul „Vocal Star”, conducător Ina Castraveţ;
  • Ansamblul de dansuri populare „Mioriţa” a  Centrului de Creație a Copiilor „Floarea Soarelui”, conducător Valentina Cocea;
  • Grupul de ocariniști   a Școlii de Arte din s. Mereni, r-nul Anenii Noi, conducător artistic Sergiu Chetrari.

Prezentarea spectacolelor în contextul Zilei Internaționale a Muzeelor și Nopții Europene a Muzeelor contribuie la cunoașterea, păstrarea și valorificarea patrimoniului cultural al muzeului, atrage un public nou și divers, interesat de artă și cultură.

Vă așteptăm cu drag!

Mun. Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82