Expoziția ,,Cămăși surori, simboluri vechi și noi”

Duminică, 25 iunie 2023, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a fost vernizată expoziția ,,Cămăși surori, simboluri vechi și noi”, ce relevă un alt strat al vechimii cămășii cu altiță, cel al modernității târzii. Unele dintre cele mai vechi cămăși păstrate în patrimoniul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, având o condiție fizică precară, au servit doamnelor din comunitățile numite șezători ca sursă pentru crearea noilor cămăși. Etalate față în față, comparate între ele, cămășile vechi și noi arată marea importanță a acestui act istoric, artistic și cultural de menținere a continuității costumului tradițional, uneori recurgând la măsuri de  salvare a vechilor modele, atât de valoroase pentru a păstra bogăția costumului popular. Cămășile expuse sunt doar câteva exemple din mai multe piese salvate de către doamnele care activează în cadrul șezătorilor, pe lângă muzee.

Expoziție organizată în contextul Zilei Naționale a Portului Popular și promovării dosarului ,,Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova”, înscris la 1 decembrie 2022 în Lista Reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității.