Expoziția ”Mărțișorul – parte din patrimoniul mondial al umanității”

Astăzi, 29 februarie 2024, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a lansat expoziția de mărțișoare, cu genericul ”Mărțișorul – parte din patrimoniul mondial al umanității”.

În cadrul expoziției sunt prezentate mărțișoare din patrimoniul muzeal, fiind însoțite de informații relevante privind Practicile asociate zilei de 1 martie.

Vernisarea expoziției a fost însoțită de un program artistic, dedicat sărbătorilor de primăvară, cu evoluarea tinerilor interpreți de la Centrul Educației Estetice ,,Lăstărel’’: Ansamblul folcloric ,,Dumbrăvița”, conducătoare Marina Dumbrăveanu, acompaniator Victor Dumbrăveanu și Ansamblul de fluierari, conducător Nicolae Levința.

Expoziția este deschisă pentru vizitatori în perioada 29 februarie - 22 aprilie, timp în care vizitatorii vor avea posibilitatea să ia cunoştinţă de varietatea şi frumuseţea mărțișoarelor tradiționale, confecționate de grupuri de copii, elevi și meşteri populari.

Vă așteptăm cu drag să descoperiți tradiția de a confecționa, purta și dărui mărțișoare!