Expoziție de pictură „Lumea mea până la 14 ani”

Pe data de 13 mai 2023, la  Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a fost vernisată expoziția de pictură „Lumea mea până la 14 ani”, semnată de tânăra și talentata pictoriță Vladiana Petrilă, elevă în cadrul Liceului Teoretic „Mihai Viteazul” din mun. Chișinău. Vladiana a dezvoltat pasiunea pentru artă încă de la o vârstă fragedă, frecventând cu succes Cercul de Pictură al Centrului de Creație pentru Copii „Floarea Soarelui”, sub îndrumarea profesoarei Lolita Cighirin.

La doar 12 ani, Vladiana a impresionat profesorii și elevii cu prima sa revistă de pictură și poezie, din creație proprie, expusă la biblioteca școlară. Acum, Vladiana este pregătită să împărtășească cu publicul viziunea sa artistică, în cadrul celebrării Zilei Internaționale a Muzeelor și Nopții Europene a Muzeelor.

Veniți și descoperiți lumea fascinantă a artei din perspectiva Vladianei Petrilă!

mun. Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82