Expoziție ,,Similitudini simbolice în ceramica tracică și portul popular”

La 25 iunie 2023, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a prezintat expoziția ,,Similitudini simbolice în ceramica tracică și portul popular” ce propune căutarea unor prototipuri  simbolice ale imaginilor de pe costumul popular în ceramică. Drept referință au fost alese motivele ornamentale de pe ceramica tracică Cozia-Saharna, de tip Saharna-Solonceni, din colecțiile Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, Muzeului Național de Istorie a Moldovei, ale Muzeului de Antichități ,,Tudor Arnăut” și Centrului de Arheologie ,,Ion Niculiță” ale Facultății de Istorie și Filosofie, Universitatea de Stat din Moldova, iar ca reflectare, au fost etalate cămăși și brâie din colecția de port popular a  MNEIN, în care se pot urmări similitudini ornamentale.

Expoziție organizată în contextul Zilei Naționale a Portului Popular și promovării dosarului ,,Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova”, înscris la 1 decembrie 2022 în Lista Reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității.