„Festivalul Legendelor la Țipova”

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală în colaborare cu Complexul Muzeal „Țipova-Saharna” din s. Țipova, com. Lalova, r-ul Rezina, Secția raională Cultură a Consiliului raional Rezina, Primăria comunei Lalova și Pensiunea MUZE, au organizat sâmbătă, 26 august 2023, cea de a doua ediție a ,,Festivalului Legendelor”.

În cadrul evenimentului au evoluat ansamblurile artistice din raionul Rezina:

Formația Folclorică de copii „Doruleț”, conducător artistic Liliana Țurcan;

Formația folclorică de bărbați „Haiducii”, conducător Maxim Frunză din or. Rezina;

Ansamblul folcloric „Trandafirii”, conducător Victor Borș, din s. Trifești;

Ansamblul „Mugurașii”, conducătoare profesoara Larisa Duca, din s. Cuizăuca;

Ansamblul folcloric „Speranța”, conducător Rodica Medvețchi, din s. Păpăuți;

Formația folclorică „Vatra Dorului”, conducătoare Ana Cușnir, din s. Cinișeuți;

Formația folclorică „Amurgul”, conducător Valeriu Lungu, din com. Lalova;

Formația folclorică „Comoara satului”, conducător Tatiana Cazac, din s. Mateuți;

Cercurile de creație artistică a Liceului Teoretic Olimp, conduse de profesoarele Alina Ciugui și Lidia Ursalovschi, din or. Rezina;

Formația folclorică „Ghioceii”, conducător artistic Nina Saharnean, de la Căminul Cultural din s. Țipova;

Grupul de ocariniști a Școlii de Arte conducător artistic Sergiu Chetrari, din s. Mereni, r-nul Anenii Noi.

Tradițional s-a desfășurat târgul meșterilor populari și a producătorilor locali, care și-au etalat produse meșteșugărești, agricole și gastronomice. Publicul vizitator a avut posibilitatea să participe la ateliere de țesut, la concurs de pictură și alte activități distractive pentru copii. De asemenea au fost organizate ghidaje teatralizate pe traseele importante ale Complexului rupestru, cu prezentarea secvențelor din legendele locului.

Evenimentul are drept scop conservarea, promovarea și valorificarea patrimoniului cultural imaterial, pentru a stimula coeziunea socială, dezvoltarea economică și sustenabilitatea ecologică din zona Țipova, precum și valorificarea patrimoniului natural a raionului Rezina.

Vă așteptăm cu drag și la următoarele ediții!

Intrare liberă!

s. Țipova, com. Lalova, r-nul Rezina