„IMAGINEA LUMII ȚESUTĂ ÎN LÂNĂ” – EXPOZIȚIE DE SCOARȚE BASARABENE LA IAȘI

Marți, 27 martie 2018, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a inaugurat o expoziție de scoarțe basarabene la Muzeul Etnografic al Moldovei (Complexul Muzeal Național „Moldova”, Iași). Expoziția cuprinde 38 de piese, dintre cele mai vechi și bine păstrate, datând din secolele XVIII-XIX. După cum sugerează titlul „Imaginea lumii țesută în lână”, curatorii expoziției au pus în valoare viziunea populară asupra universului, incifrată în motivele ornamentale. Prin intermediul textelor și fotografiilor, vizitatorii se pot familiariza cu principalele etape ale prelucrării lânii și țesutului covoarelor, practicate în satele basarabene. De-a lungul timpului, valoarea scoarțelor de la noi a fost elogiată de mari personalități ale culturii românești (N. Iorga, L. Blaga, G. Oprescu ș.a.), precum și de specialiști de peste hotare. La 1 decembrie 2016, „Tehnicile tradiționale de realizare a scoarței în România și Republica Moldova” au fost înscrise în Lista reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității.

Scoarțele basarabene și-au etalat eleganța în spațiul regal al Palatului Culturii Iași. În numele celor care le-au plăsmuit, a celor care le-au perfecționat secole la rând, a celor care le-au ocrotit, le-au îndrăgit și le-au lăsat moștenire către viitor la 27 martie 2018, la Iași scoarțele noastre au vizualizat tot ce are mai frumos sufletul basarabenilor. În cadrul vernisajului, au luat cuvântul reprezentanți ai administrației Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală și ai Complexului Muzeal Național „Moldova”, etnologi și muzeografi consacrați, care au apreciat înalt valoarea scoarțelor prezentate. Evenimentul este dedicat Centenarului Unirii.

Expoziția este deschisă pentru publicul vizitator în intervalul 27 martie – 24 iunie curent.

Previous Image
Next Image