INAUGURAREA EXPOZIȚIEI CU GENERICUL ”CULORI ETERNE / ETERNAL COLORS”

Pe 21 iulie, ora 16, în incinta Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală va fi inaugurată expoziția cu genericul ”CULORI ETERNE / ETERNAL COLORS”, în cadrul căreia vor fi prezentate lucrările a 10 artiști:

• Elvira Cemortan-Voloșin (Republica Moldova)
  • Eleonora Romanescu (Republica Moldova)
  • Vitalii Tiseev (Republica Moldova)
  • Natalia Procop (Republica Moldova)
  • Cassandra J. Vainhouse (Franța)
  • Cezara Kolesnik (Franța)
  • Kassimir Savov (Bulgaria)
  • Helene Pavlopoulou (Grecia)
  • Ekaterina Shuster (Rusia)
  • Abbas Almosawi (Bahrain)

Scopul expoziției este de e identifica diversitatea etnosului prin universul ideatic și cromatic.
Expoziția este organizată în parteneriat cu Centrul Cultural „ARTELIT” și Galeria de Artă Europe’s Art.

Centrul Cultural „ARTELIT” este o asociație cu statut internațional, ce are drept obiectiv promovarea artelor. Proiectele elaborate de către Centrul Cultural „ARTELIT” sunt cunoscute atît în Republica Moldova, cît și peste hotare.
Galeria de Artă Europe’s Art promovează artiști europeni în întreaga lume. Dintre pictorii și sculptorii reprezentați de către Galeria de Artă Europe’s Art, 14 artiști sunt din Republica Moldova și 20 din alte țări europene.
Expoziția va putea fi vizitată pînă la 14 august curent.