ÎNFRĂȚIREA ÎNTRE MUZEE ȘI ȘCOLI – UN BENEFICIU PENTRU PATRIMONIUL NAȚIONAL

În data de 14 aprilie 2022 a.c., directorul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, domnul Petru Vicol, a semnat Acorduri de Parteneriat cu Muzeul de Istorie și Etnografie din mun. Ungheni, reprezentat de directorul instituției, domnul Vasile Iucal și cu Instituția Publică Școala Profesională nr. 4, din mun. Chișinău, reprezentată de către directorul Andrei Ursu.

Aceste acorduri deschid oportunitatea colaborărilor fructuoase între instituțiile din domeniul culturii, pe linia cercetării științifice, a cunoașterii și valorificării patrimoniului cultural. Având colecții similare, experiență în domeniul publicării lucrărilor științifice, instituțiile muzeale vor beneficia de sprijin reciproc în vederea restaurării pieselor de patrimoniu, organizării expozițiilor și a evenimentelor culturale. La fel de importantă este colaborarea în aria educațională și profesională, în vederea consolidării, dezvoltării, organizării, coordonării, pregătirii și participării comune pentru ghidarea profesională a tinerei generații în domenii specifice specialității.