MASTER-CLASS DEDICAT CONSERVĂRII ȘI PROMOVĂRII MĂRȚIȘORULUI

Tradiţiile şi obiceiurile strămoşeşti ale unui popor constituie cartea de vizită a naţiunii respective. În acest context,  vineri, 4 martie, în incinta Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală, a avut loc un master-class  cu participarea studenților  Facultății Relații Internaționale, ASEM, grupa EMREI – 211 și unei familii  ucrainene de refugiați, aceștia au fost instruiți, de către  restauratorii muzeului: Ciobanu Irina și Alexandra Ceban, să confecționeze  simbolul renașterii naturii și primăverii – Mărțișorul. Acest eveniment face parte dintr-un șir de acțiuni organizate de MNEIN ca promotor activ al tradițiilor românești. Muzeul  și-a propus să pună în lumină valorile naționale perene în contextul consolidării sărbătorii de 1 martie. Exprimată în cele mai diverse forme, arta confecționării Mărțișorului este caracterizată de autenticitate şi ingeniozitate.  Acest simbol al inocenței și purității, al renașterii naturii și iubirii - Mărțișorul a fost recunoscut ca element de Patrimoniu Cultural Imaterial și înscris de UNESCO, pe data de 6 decembrie 2017, în Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanității.

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală vă îndeamnă să vă confecționați singuri propriul mărțișor pe care îl veți purta la piept până la data de 31 martie, atunci când are loc transmiterea mărțișorului de la om la pom.