Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală celebrează 134 de ani de la fondare

Astăzi, 24 octombrie 2023, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală marchează 134 de ani de la fondare. Muzeul a fost constituit în baza colecției exponatelor expoziției agrare din 1889, organizată la Chișinău la inițiativa baronului Alexandru Stuart. Fondat ca Muzeu Agricol al Zemstvei Basarabiei, pe parcursul existenţei sale şi-a lărgit treptat domeniul de activitate, creând colecţii ce reflectă istoria naturală, evoluţia societăţii umane, natura contemporană şi cultura tradiţională de pe teritoriul Basarabiei, iar mai tîrziu al Republicii Moldova. În 1926 devine Muzeul Național de Istorie Naturală din Chișinău, în 1937 - Muzeul Regional al Basarabiei, în 1940 - Muzeul Republican de Studiere a Ținutului al RSSM, în 1957 - Muzeul de Stat de Istorie și Studiere a Ținutului al RSSM, ca mai apoi, în 1991, să primească denumirea de Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală.Stimați angajați ai Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală și cetățeni ai Republicii Moldova, cu ocazia marcării a 134 de ani de la fondarea muzeului, Vă felicităm și vă mulțumim pentru munca prestată, răbdarea și dragostea manifestată față de adevăratele valori istorice și etnografice, care ne identifică ca neam și care rămân a fi o valoare incontestabilă pentru cultura Republicii Moldova.