MUZEUL SATULUI ȘI MUZEELE EUROPENE ÎN AER LIBER: REALITĂȚI ȘI PERSPECTIVE

Vineri, 13 mai 2016, în incinta Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală (blocul administrativ), a avut loc masa rotundă „Muzeul Satului și muzeele europene în aer liber: realități și perspective”, în cadrul căreia au fost puse în discuție vechile și noile proiecte ale muzeelor în aer liber. Muzeul Satului (Chișinău) este unica șansă pentru salvgardarea arhitecturii populare din Republica Moldova, periclitată de factori naturali și sociali. Muzeul Satului se dorește a fi un reper important în dezvoltarea turismului și un centru educațional în procesul de pregătire a tinerilor arhitecți, etnografi, istorici, sociologi etc. La dezbateri au participat studenți, masteranzi, doctoranzi, cercetători, cadre didactice, arhitecți, precum și toți admiratorii patrimoniului cultural național.