Necrolog. Raisa Tabuică (1948-2019)

Stimați colegi și prieteni,
Cu regret Vă aducem la cunoștință trecerea spre eternitate a Raisei Tabuică, custode principal fonduri al Muzeului Național de Etnografie și Istoria Naturală.
Raisa Tabuică s-a născut la 20 august 1948 în satul Tabani, r-nul Briceni. După absolvirea școlii din satul natal a urmat studiile la Facultatea de Istorie a Universității de Stat din Chișinău, iar din 1971 și până-n prezent a fost angajata Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală. În decursul activității sale a dat dovadă de profesionalism și dedicație, fiind una dintre cele mai fidele angajate a muzeului.
Cu admirație față de munca depusă de ea, colectivul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală aduce sincere condoleanțe familiei îndurerate.
Familia, prietenii și colegii o vor petrece pe ultimul drum, sâmbătă, 27 aprilie 2019, ora 11.00, Cimitirul Ortodox Central, str. Alexei Mateevici 11.