O EXCURSIE PRIN MUZEELE LUMII

Cu prilejul Zilei Internaționale a Ghidului de Turism, marcată pe 21 februarie, angajații secției Comunicare și Relații cu publicul, au organizat atelierul de creație „O excursie prin muzeele lumii”. Elevii Școlii de Arte din comuna Ciorescu, mun. Chișinău, îndrumați de profesoarele Alisa TAMBALARI și Angela IACUB, au desenat câte un exponat preferat dintr-un muzeu celebru de peste hotare. Ulterior, elevii și-au prezentat creațiile la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală. Între exponatele preferate ale copiilor regăsim tablourile unor celebri maeștri europeni - Vincent Van Gogh, Paul Cezanne, Edouard Manet, Nicolae Tonitza ș.a. Micii artiști au realizat ulterior o excursie în muzeu, în Grădina Botanică și Vivariu.