PAȘI SPRE CENTENARUL MARII UNIRI

În data de 1 decembrie 2022, începând cu orele 15:00, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a organizat un eveniment cu genericul „Pași spre Centenarul Marii Uniri”, în cadrul căruia a avut loc prezentarea filmului „Drumul tatei”  și a cărții „Traseul Centenarului Marii Uniri 1918-2018. Jurnal de drum la pas”.

Protagonist al evenimentului a fost Ion Mărgineanu, deputat în primul Parlament al Republicii Moldova, unul dintre semnatarii Declarației de Independență, profesor de limba franceză și limbă germană. În anul 2018 Ion Mărgineanu, la vârsta de 78 ani, timp de o lună, a mers pe jos 520 de kilometri, de la Bălți spre Alba Iulia, pentru a participa la celebrarea Centenarului Marii Uniri. Pe parcursul călătoriei, Ion Mărgineanu a făcut notițe în fiecare seară, în baza cărora a fost tipărită cartea „Traseul Centenarului Marii Uniri 1918-2018. Jurnal de drum la pas”. Cu susținerea copiilor săi a fost realizat filmul Drumul tatei” (OWH Studio: producător Virgiliu Mărgineanu, regizor, scenarist Violeta Gorgos, imagine Victor Maxian). După prezentare, publicul a avut posibilitatea să discute cu protagoniștii și să asculte  un recital muzical oferit de chitarista Daniela Gîrdea, elevă I.P. Liceul Teoretic „Spiru Haret”.