EXPOZIŢIA ANIVERSARĂ A MEŞTERULUI OLAR ZAHARIA TRIBOI, CU GENERICUL „SUFLET FRĂMÂNTAT ÎN LUT”

Pe data de 18 ianuarie 2019,  la Muzeul Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală a fost inaugurată Expoziţia aniversară a meşterului olar Zaharia Triboi, cu genericul „Suflet frământat în lut”, organizată în colaborare cu CNCPPCI.

Cu o activitate de peste 30 de ani în arta olăritului, meşterul popular Zaharia Triboi este înzestrat cu har divin să dea sens frumuseţii lutului. Este un creator inteligent care ţine la autenticitate, tradiţie şi valoare artistică.

Pentru meşterul popular Zaharia Triboi ceramica este o revărsare firească a inimii şi a sufletului prin care se face legămînt cu nemurirea!

În cadrul Expoziţiei a fost prezentată o colecţie impresionantă de obiecte din ceramică negră şi roşie de o frumuseţe rară create cu multă măiestrie.

Durata expoziţiei: 18 ianuarie - 31 martie

Vă aşteptăm cu drag !!!