Școala de vară cu genericul „Patrimoniul etnografic hunedorean în lumina cercetărilor din România și Republica Moldova”

La 11 aprilie 2019, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a semnat un acord de colaborare cu Muzeul Civilizației Dacice și Romane, Deva, România. Potrivit acordului se va organiza școala de vară cu genericul Patrimoniul etnografic hunedorean în lumina cercetărilor din România și Republica Moldova. În cadrul acestei activități, ce va avea loc între 3-7 iunie 2019, etnografi, muzeografi din ambele instituții vor realiza vizite de lucru la muzeele etnografice din județul Hunedoara pentru a face schimb de experiență și bune practici în gestionarea și conservarea patrimoniului muzeal. De asemenea, vor fi realizate cercetări etnografice de teren în unele sate din Ținutul Pădurenilor și vor fi vizitate siturile UNESCO din regiune.