Rezultatele concursului „Ce mi-a plăcut azi la muzeu”, ediția a IX-a

În data de 7 decembrie 2019, sâmbătă, ora 11.00, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală va anunța rezultatele concursului de pictură cu genericul „Ce mi-a plăcut azi la muzeu”, ediția a VII-a, organizat de Secția Comunicare și Relații cu Publicul.

În concursul din acest an au participat 24 de elevi din diferite instituții de învățământ din or. Chișinău, comuna Ciorescu și orașul Soroca, coordonați de profesorii Alina Țâmbalari și Mihail Bostan. Juriul a fost alcătuit din specialiștii instituției noastre, muzeografi și pictori, care au apreciat lucrările prin prisma cerințelor înaintate: reprezentarea creativă a temei propuse, originalitatea și acuratețea.

Astfel, au fost conferite următoarele locuri pentru elevii din categoria de vârstă cuprinsă între 8-13 ani:

IGrițenco Mădălina, 8 ani, Școala de Arte, com. Ciorescu. prof. Alina Țâmbalari;

IIRusu Bianca, 12 ani, Școala de Arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Gherța Cristina, 11 ani, CCC „Speranța”, Atelierul de creație plastică „Marantha”, or. Soroca, prof. Bostan Mihail;

IIIȚâmbalari Sabrina, 9 ani, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Guiban Alexandra, 13 ani, Școala de arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Mențiune

Osipenco Daria, 12 ani, Școala de arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Talchiu Irina, 12 ani, Școala de arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Pentru elevii din categoria cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani, au fost conferite locurile:

ICucereavîi Iuliana, 17 ani, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, prof. Alina Țâmbalari;

IIȚurcanu Ludmila, 18 ani, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Iacob Livia, 14 ani, Școala de arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

IIIBuraga Ion, 15 ani, Studioul artistic de cultură plastică „Sofia”, Liceul Teoretic „Spiru Haret”, Chișinău, prof. Bostan Mihail;

Corețchi Vasile, 17 ani, Studioul artistic de cultură plastică „Sofia”, Liceul Teoretic „Spiru Haret”, Chișinău, prof. Bostan Mihail;

Mențiune

- Ursu Valentina, 16 ani, Școala de arte din com. Ciorescu, prof. Alina Țâmbalari;

Lucrările apreciate cu locurile I, II și III vor fi incluse într-un album de desene ce va fi editat în timpul apropiat. Ceilalți elevi primesc diplome de participare.

Concursul de desen face parte dintr-un șir de acțiuni culturale prilejuite de împlinirea a 130 ani de la fondarea Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală – cu genericul „130 de istorie și cultură națională”.

Pentru informații ne puteți contacta la nr. telefon: + 373 022 24 00 56. Intrarea liberă. Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82.