REZULTATELE CONCURSULUI DE PICTURĂ „SĂRBĂTOAREA NATURII”

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a anunțat Concursul de pictură „Sărbătoarea naturii”, desfășurat on line în perioada 22 aprilie – 22 mai 2020, la care au participat copiii de vârsta cuprinsă între 6 și 15 ani, la rândul lor distribuiți în două categorii de vârstă: 6-10 ani și 11-15 ani. În concurs au fost prezentate peste 200 lucrări din diverse zone ale Republicii Moldova și din România. Lucrările participanților au fost apreciate de un juriu alcătuit din muzeografi cu studii în domeniul artelor.

Rezultatele concursului pentru următoarele categorii de vârstă:

Copii de 6-10 ani

LOCUL 1.  Cârlig Natalia, 10 ani, titlu: „Plai natal”, or. Cahul.
LOCUL 2. Zaveriuha Elvira, 10 ani, titlu: „Zâna Universului”, or. Chişinău.
LOCUL 2. Samsi Irina, cl a-II-a, s. Geamăna Anenii Noi.
LOCUL 3. Antoni Nicoleta, 10 ani, titlul: „Paradis”, or. Călărași.
LOCUL 3.  Teodora Vasiliu, 7 ani, titlul: „Cărarea mea”, Chișinău.
PREMIU DE INGENIOZITATE: Buinovschi Daniil, 9 ani, titlul: „Sărbătoarea Naturii”, Chișinău.

Copii de 11-15 ani

LOCUL 1. Zaporojan Elisaveta,14 ani, titlu: „Secțiunea de Aur”, com. Ciorescu, mun. Chișinău.
LOCUL 2. Iana Calciu, 12 ani, titlu: „Hora”, or. Cahul
LOCUL 2. Bulibaș Oxana, 11 ani, titlu: „Renaștere”, or. Ungheni.
LOCUL 3. Advahov Iulian, 15 ani. titlu: „Primăvara plină de flori”, or. Cahul.
LOCUL 3. Rusu Cătălina, 15 ani, or. Hâncești
PREMIU DE INGENIOZITATE: Malenchi Alexandru, 14 ani, titlu: „Protejați Natura”, satul Pârlița, r. Ungheni.

Premianții sunt așteptați la muzeu pentru a primi diplome și cadouri. Rugăm să ne informați, în prealabil, când planificați să veniți la muzeu (tel. contact: mob. + 373 79487916, Elena Cojocari director adjunct). De asemenea, fiecare învingător va primi on-line un permis de intrare gratuită la muzeu până la sfârșitul anului curent.

Chișinău, str. M. Kogălniceanu nr. 82, www.muzeu.md.