Sărbătoarea colindelor „Hristos Se naște, slăviți-L” ediția a VII-a

Astăzi, 29.12.2022, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a organizat Sărbătoarea colidelor ,,Hristos Se naște, slăviți-L”, ediția a VII-a.
În programul sărbătorii au participat: ansamblul Folcloric „Busuioc”, conducător Olga Apostol, Centrul Raional de Creație, or. Ștefan Vodă;ansamblul „Doruleț”, conducător Racu Alexei, s.Răculești, r. Criuleni; ansamblul „Țărăncuța”, conducător Victor Butnaru, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, or. Chișinău; ansamblul „Văglence”, conducător Ana Pagur, Centrul Activității Extrașcolare ,,Curcubeul”, mun. Chișinău; ansamblul folcloric „Stejăreii”, conducător artistic Liuba Cucu, s. Cruglic, r. Criuleni; corul „Agapis”, Liceul Teoretic „Al. Agapie”, conducător Butnaru Tatiana, s. Pepeni, Sîngerei; corul Bisericii „Sfântul Ierarh Spiridon”, conducător Magdalena Borta, mun. Chișinău; corul „Bunavestire”, Liceul Teoretic „Meșterul Manole” și Biserica cu hramul „Adormirii Maicii Domnului”, conducător Nicolae Jelihovschi din s. Sălcuța, r. Căușeni; Gîrdea Daniela, elevă cl. XI- a Liceul Teoretic „Spirul Haret”, mun. Chișinău.

Publicul vizitator a audiat un frumos program artistic de colinde autentice prezentate de ansamblurile de colindători din diverse localități ale Republicii Moldova. Scopul evenimentului a fost de a promova și cultiva tradiția de a colinda.